Retro okénko: Metro dezert vznikl na oslavu podzemky a živil spartakiádní cvičence

Metro dezert je jednou z českých cukrovinek, které přežívají navzdory různým historickým karambolům a těší se oblibě už desítky let. Již tradiční pochoutka vznikla v Praze v polovině 70. let na oslavu zprovoznění linky metra C, přičemž podzemku připomíná i svou formou. Ačkoliv dnes už mají soupravy metra pět vagónů, Metro jako dezert zůstává stejné. A stejně dobré.
Legenda jménem Metro
Piškot, na něm sladká pomazánka, to celé obalené modelovací cukrářskou hmotou a na koncích přelité čokoládou. Metro dezert vznikl pod názvem dezert Metro v Praze v roce 1974 a od roku 1975 se vyrábí ve velkém, protože se rychle stal hitem mezi Čechoslováky. Vzniku dnes už prakticky tradičního tuzemského dezertu předcházelo několik věcí, které se nakonec příhodně spojily dohromady.
V květnu 1974 byla s velkou slávou zprovozněna červená linka metra C, vůbec první trasa podzemky v našich končinách. Bylo potřeba vymyslet něco, co ji oslaví. Nějakou dobrotu, která lidem zachutná a oblíbí si ji, ale zároveň takovou, která přetrvá. V té době měl zároveň výzkumný ústav Pražských mlýnů a pekáren, který vymýšlel nejrůznější inovace, za úkol přijít s trvanlivou cukrovinkou. Zároveň Michelské pekárny v rámci modernizace v Holandsku pořídily dvě linky pro výrobu trvanlivých sladkostí, kde se naši výrobci rovnou inspirovali receptem zahraničních kolegů. Tomu ale hned na začátku pozměnili složení. Bylo rozhodnuto, že produkt vyráběný na nových linkách bude mít tvar hranolů a bude se prodávat v balení po čtyřech kusech - tedy ve stejném počtu, kolik vagónů tehdy mělo skutečné metro. Název novinky se pak už přímo nabízel, a tak se zrodila legenda.
Mátu, nebo citron?
Metro dezert se stal oblíbeným nejen pro svou skoro až návykovou, extrémně sladkou chuť, ale také díky tomu, že opravdu vydržel a jeho skladování nevyžadovalo vlastně nic. Prostě jste ho koupili a schovali do spíže, kde mohl čekat i několik měsíců. Co do trvanlivosti nemělo Metro v ČSSR konkurenci. Díky tomu byl dezert jednou z potravin, které se ve velkém dodávaly na masové akce, a to včetně spartakiády; objednávky Metro dezertu na dodávky pro spartakiádní cvičence byly plánovány dokonce s několika měsíčním předstihem.
Už v počátcích výroby se kromě původní příchutě experimentovalo také s citronovou a pomerančovou. Po sametové revoluci byla výroba dezertu Metro přerušena, za několik let se ale pochoutka na pulty vrátila pod modernizovaným názvem Metro dezert a také s novým obalem. Spolu s tím přišla i další řada různých příchutí, například mátová, jahodová, kávová, kokosová či perníková. Původní oblíbená receptura originálu se ovšem pevně drží dodnes.

https://www.toprecepty.cz/clanky/1300-retro-okenko-metro-dezert-vznikl-na-oslavu-podzemky-a-zivil-spartakiadni-cvicence/

 

Metro dezert oslavoval zprovoznění podzemní dráhy. Čtyři kousky znázorňovaly vagonky


více obrázků

Metro se u nás poprvé rozjelo 9. května 1974. Bylo to na lince C. Ve stejném roce se na trhu objevila sladká trvanlivá pochoutka dezert Metro. Svým názvem odkazuje na nejvýznamnější událost daného roku a dalece přesáhla hranice Prahy.
„Tehdejší oborový výzkumný ústav Pražských mlýnů a pekáren měl za úkol vytvářet inovace,“ vysvětluje obchodní ředitelka Michelských pekáren Radka Slezáková. „Například vymyslet dezert s prodlouženou trvanlivostí a širokou využitelností. Pro budoucí Metro dezert mu byl inspirací podobný výrobek v Holandsku. Zakoupili tam výrobní linku, ale recepturu upravili. Vznikl tak originální český výrobek. V Michelských pekárnách, kam byla posléze přemístěná výrobní linka, se vyrábí nepřetržitě od roku 1975.“

Z Holandska do ČSSR dorazily dvě linky. Větší byla umístěna na Slovensku, ale protože se výroba dezertu Metro v Michelských pekárnách výborně rozjela, přesunula se větší linka nakonec do Česka a menší se prodala do zahraničí. Dnes se Metro na Slovensko vyváží.

4 kousky = 4 vagonky

První soupravy metra v Praze vyjely na trasu jen se čtyřmi vagony. I dezert Metro se proto začal vyrábět v baleních po čtyřech kusech. Co na tom, že dnes mají soupravy vagonů pět. Původní název zněl dezert Metro, dnes je to Metro dezert.

Technologie výroby zůstává po celá léta stejná. Piškot, na něm pomazánka, obalené modelovací hmotou a oba konce „vagonku“ namočené v čokoládě. Kromě klasického Metro dezertu se vyráběly i další, s příchutěmi. Ty se v průběhu let různě obměňovaly. Už na začátku se objevily příchutě pomerančová nebo citronová. V tom případě výrobek nesl pojmenování Michelský dezert. Později přibyly kokosová, kakaová, perníková. Dnes můžete narazit na jahodovou, citronovou, skořicovou nebo mátovou.

Dezert pro cvičence

Trvanlivý dezert byl objednáván na masové akce, například pro cvičence na spartakiádách. Dodávky byly tak veliké, že se musely plánovat několik měsíců dopředu.

https://regiony.rozhlas.cz/metro-dezert-oslavoval-zprovozneni-podzemni-drahy-ctyri-kousky-znazornovaly-7408921

 

Recept pro domácí pečení - Marcipánový metro dezert

Chcete-li vyzkoušet vlastní výrobu, zde přinášíme i recept, který zveřejnil portál Prozeny.cz.

https://www.prozeny.cz/clanek/nekupujeme-vyrabime-zavzpominejte-s-marcipanovym-metro-dezertem-10179

 

Dopis od zákaznice

Dopis od zákaznice

Vážení a milí výrobci Metro dezertu!
Jistě se podivíte, co Vám může psát paní, co má už 81 roků…
Nejedná se o žert, ale o upřímný dopis….
Když jste začali tento dezert vyrábět byla jsem ještě mladá, tuším to bylo asi v roce 1974, ale určitě to nevím. To se otevíral s velkou slávou Nuselský most (tehdy K.Gottwalda) a zároveň začalo jezdit první pražské metro.
Nejsem z Prahy – ale do Prahy jsem jezdila často služebně a jednou jsem objevila v jedné pekárně něco pěkného, ale zároveň hrozně chutného. Byly to první Vaše Metrodezerty. Hned jsem si všimla, že jsou podobné vagonům prvního metra a že jsou poskládané vedle sebe – a ocenila jsem výborný nápad toho, kdo navrhl takovou formu toho znamenitého dezertu. A tak jsem si z Prahy přivezla pro sebe i celou rodinu kupu těchto výrobků. A tehdy byly taky velmi laciné.
A od té doby jsem si je kupovala i v Brně a kupuji si je dodnes…
A jak někdo propadne drogám nebo alkoholu, tak já jsem závislá na Vašem METRO DEZERTU. Když se mi přihodí něco nepříjemného, když mám deprese nebo „blbou“ náladu, tak nesahám po lécích a práškách na zlepšení nálady, ale po tomto Vašem výrobku. Snad se tomu zasmějete nebo podivíte, ale je to pravda.
A proto bych si přála, abyste nadále tento dezert vyráběli, protože za ta léta (asi 40 let) se chuť ani trochu nezměnila. Ale jednu starost mám – někdy je Metro dezert tady v Brně těžko k dostání, je jen v některých supermarketech. Syn mi je vozí až z Ostravy, Zlína, Vyškova…
Můj život se už chýlí ke konci, ale myslím si, že u mé postele, na nočním stolku i v posledních minutách mého života bude Metro dezert!!
S pozdravem
J.Ch.

https://www.facebook.com/Metrodezert/photos/a.388661681316332.1073741828.388651424650691/388661577983009/?type=3&theater

 

Proč je michelský chléb minulostí? Dnes se pekárny pyšní legendárním Metro dezertem

Proč je michelský chléb minulostí? Dnes se pekárny pyšní legendárním Metro dezertem

30. ledna 2014 11:53 | PRAŽSKÝ PATRIOT Kategorie: Pražský život

Michelské pekárny. Pojem – na českém pekárenském trhu se pohybují téměř 40 let. Jejich tovární haly se dodnes nacházejí v Pekárenské ulici. Zavedená firma stále funguje, ale loni na podzim přestala vyrábět chleba. Proč?

Situace na pekárenském trhu podle názoru Michelských pekáren dlouhodobě neodpovídá výkupní cenové hladině pekárenských výrobků na trhu, navíc stále rostou i náklady na dopravní a obslužný servis. „Přitom cenové hladiny jiných potravinářských výrobků se mění a rostou zcela běžně,“ uvádí pekárny.

Společnost kritizuje i tlak na vývoj cen strategických pekárenských výrobků, který je podle ní zřejmý a nemá racionální ekonomické opodstatnění: „Státní politika se staví vůči pekárenskému oboru krajně nepříznivě, s nepochopením jeho funkce a s nepodporou.“

Pekárny ve svém prohlášení uvádí třeba nedávné změny v sazbách DPH, které byly zvýšeny, nebo absenci efektivních lokálních opatření na trhu v souvislosti s dovozem dotovaných výrobků ze zahraničí.

Nejvzácnější je dnes Metro dezert
Problémy firmě podle jejího vyjádření způsobilo i zvýšení minimální mzdy od 1. srpna 2013. Z jiných činností holdingu už nemůže dotovat výrobní program „běžné denní pekařiny“, tedy běžné pečivo, chléb a jemné pečivo. Společnost prostě dlouhodobě hospodařila s provozní ztrátou.

A tak se Pražanům do rukou již chléb z Michelských pekáren nedostane, nezpůsobilo to ale jeho nedostatek, chleba je stále hodně. Michelské pekárny v minulosti vyráběly 7 až 10 druhů chleba včetně speciálního pro diabetiky.

„V současné době je naším ´nejvzácnějším´ zbožím Metro dezert. Na tento výrobek máme i registrovanou ochranou známku. Jedná se o originální pochoutku, vyráběnou nepřetržitě již 40 let. Zahájení jeho výroby je spojeno s otevřením první trasy metra u nás a i po tolika letech je o produkt velký zájem,“ uvedla obchodní ředitelka Radka Slezáková. Metro dezert je i s citrónovou či jahodovou příchutí.

Metro dezert vznikl při otevření metra C.
Metro dezert nemá svůj název náhodou. Michelské pekárny jej začaly vyrábět již v roce 1974, tehdy se totiž otevřela trasa metra C, což připomíná i jeho obal. Recept byl inspirován Holandskem, kde byly získány i výrobní linky. Celé balení odkazuje tvarem a formou na tehdejší soupravu metra. Tenkrát za sebou jezdily jen čtyři vagony. Cukrovinka byla unikátní také svou trvanlivostí – šlo o první český výrobek, který vydržel zabalený i několik měsíců. Byl pravidelně dodáván spartakiádním cvičencům.
Situace na pekárenském trhu podle názoru Michelských pekáren dlouhodobě neodpovídá výkupní cenové hladině pekárenských výrobků na trhu, navíc stále rostou i náklady na dopravní a obslužný servis. „Přitom cenové hladiny jiných potravinářských výrobků se mění a rostou zcela běžně,“ uvádí pekárny.

V pekárenství je těžká situace
Kromě Metro dezertu pekárny vyrábějí i extruderované výrobky, což je celá škála výrobků známých pod označením Křehký chléb a nebo různé tvary vyráběné stejnou technikou – tedy extruzí. „Tyto výrobky se nám poměrně dobře daří vyvážet i do zahraničí,“ řekla Slezáková.

„Dále jsme se specializovali na výrobu hamburgerových bulek, které dodáváme na trh v několika hmotnostních i tvarových provedeních. A je pravdou, že poptávka po těchto produktech neustále roste, což souvisí s měnícím se trendem stravovacích návyků v naší společnosti,“ dodala.

V pekárenství je těžká ekonomická situace obecně, upozorňuje na to i Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů ČR. Po neúrodě obilí v roce 2012 se zvýšily ceny vstupních surovin, stoupají ceny energií i pohonných hmot, pekařům nerostou příjmy.

Autor: Anna Skálová

 

Pomazánkové máslo následuje Metro dezert

Pomazánkové máslo následuje Metro dezert

blogiDNES.cz

Vojtěch Černý| pátek 22. únor 2013

V Bruselu se stahují další mračna nad označováním tradičních českých potravin. Po vynesení verdiktu nad pomazánkovým máslem, které do budoucna bude muset změnit svůj název, se evropští inspektoři zaměřili na další produkty české provenience. "Češi jsou známi tím, že pod záměrně zneužívanými tradičními názvy opakovaně podvádí a klamou spotřebitele. Podívejte se třeba na ten jejich slavný tuzemský rum, který ve skutečnosti žádným rumem není," prohlásil například nedávno europoslanec Fidel Caribic v rozhovoru pro španělský deník El País. "S podobnými praktikami se setkáváme téměř na celém území Evropské unie, Češi ale jednoznačně v podvádění vedou," dodal ještě. V Bruselu byla proto nově vytvořena pracovní skupina, která připravuje podklady pro jednání Evropské komise o názvoslovných prohřešcích. Ta se má podle informací jednoho z redaktorů internetového deníku Evropská smršť v nejbližších měsících zaměřit na detailní průzkum českého potravinového trhu. "Podle našich informací je další českou pochoutkou, o kterou se v Bruselu zajímají, Metro dezert," prozradil pod podmínkou zachování anonymity redaktor.


Vedoucí pracovní skupiny Hans-Dieter Swatchina na přímý dotaz jeho slova potvrdil. Evropským úředníkům vadí zejména nedostatečně prokazatelná souvislost dotyčné cukrovinky s metrem. "Nemá žádná kola, ani se nepohybuje po kolejích," shrnul nejzásadnější výhrady Swatchina. Připustil, že čtyři vedle sebe vyskládané tyčinky mohou vzdáleně připomínat jednotlivé vagónky soupravy metra, tam ale dle jeho názoru veškerá podobnost končí. "Nechali jsme si za tímto účelem zpracovat několik nezávislých expertýz a jejich výsledek je jednoznačný. Žádné metro v rámci Evropské unie ani nikde jinde na světě nemá vagónky zapojené takto bokem. K propojení vagónů mezi sebou se vždy využívá kratší strana vagónu, protože delší boky jsou výhodnější pro výstup a nástup cestujících. Zapojení jednotlivých vagónů metra tak, jak to evokuje česká cukrovinka, by bylo neekonomické, nepraktické a pro cestující celkově nekomfortní," přiblížil závěry posledního jednání s tím, že podobnou argumentaci, pokud bude návrh schválen v rámci Evropské komise, hodlají její zástupci zastávat také při případném řízení před Evropským soudním dvorem. Výsledky budoucích právních sporů vidí Swatchina optimisticky. "Pouze snad pokud by česká strana předložila návrh na změnu názvu na Vagón dezert, jsme ochotni uvažovat o udělení výjimky."

Jak Swatchina na závěr uvedl, pracovní skupina pod jeho vedením se nesoustředí pouze na oblast potravinářství. "Naše práce je teprve na začátku, přesto se nám už podařilo i za tak krátkou dobu nashromáždit značný materiál, na základě kterého můžeme evropské veřejnosti předložit první výsledky naší činnosti. Sestavování znaleckého posudku ohledně oprávněnosti užívání názvu Metro dezert, což byl náš pilotní projekt, jsme využili k hlubšímu ponoření se do celé problematiky. Plnou vahou se zasazujeme o to, aby přinejmenším z evropského slovníku vymizel pojem metrosexuál, debata se v současnosti vede i o vhodnosti užívání pojmu metropole," přiblížil Swatchina nejbližší cíle.

 

Z HN.IHNED.CZ citujeme článek uveřejněný 26.3.2010

Metro dezert
Metro dezert byl vyroben poprvé v roce 1974 na počest otevření první trasy metra u nás. V pražských pekárnách v Michli se začal vyrábět v roce 1975. Kromě názvu odkazuje na metro i tvarem, ba dokonce formou - stejně jako měla tehdy souprava podzemního vlaku čtyři vagóny, i dezert se prodával a dodnes prodává v balení po čtyřech kusech. Šlo o jeden z prvních trvanlivých cukrářských výrobků na našem trhu. Recepturu získala pekárna spolu s nákupem výrobní linky z Holandska. Kromě běžných zákazníků si na Metru pochutnávali také spartakiádní cvičenci, do jejichž jídelen byl dezert hromadně dodáván.

 
Aktuality Naše produkty Napsali o nás Historie O společnosti Kontakt
Michelské pekárny
Michelské pekárny
Žena

English version

Kontakt

O společnosti